Polska - kraj przyjazny rolnikom

Polska – kraj przyjazny rolnikom

Prasóweczki

Rolnictwo w Polsce jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki. Jego udział w tworzeniu Produktu Krajowego Brutto (PKB) to obecnie ponad 4%, a wyprodukowane produkty pochodzenia rolniczego stanowią około 11% wszystkich produktów wyeksportowanych przez Polskę w każdym roku. Na terenach Polski uprawia się przede wszystkim zboże oraz rośliny przemysłowe. Wśród upraw zbóż przeważa w największym stopniu uprawa pszenicy, żyta oraz jęczmienia.

Polska – kraj przyjazny rolnikom

W Polsce uprawia się także owies oraz pszenżyto, które zyskują coraz większą popularność wśród polskich rolników. Do uprawianych w naszym kraju roślin przemysłowych można zaliczyć przede wszystkim buraki cukrowe (choć ze względu na typowe polskie lato wiele upraw zostaje zniszczonych i jest problem z transportem tego surowca, dlatego uprawy zazwyczaj rozmieszczone są wokół cukrowni) oraz rośliny olejowe, takie jak rzepak i rzepik.

Oprócz zbóż oraz roślin przemysłowych spory odsetek rolników uprawia także najpopularniejszy rodzaj rośliny okopowej, jaką są ziemniaki. Ich uprawa jest popularna dlatego, że choć co prawda wymaga ona stosunkowo dużego nakładu pracy, ale tym samym nie potrzebuje bardzo dobrych warunków glebowych i klimatycznych, a więc doskonale wpisuje się w warunki przyrodnicze obecne na terenie naszego kraju. W ogólnoświatowych rankingach pod względem wielkości zbiorów ziemniaków, Polska znajduje się obecnie na trzecim miejscu na świecie. Ziemniaki stanowią także jeden z najważniejszych towarów eksportowanych w Polsce do innych krajów.

Dodatkowo Polska słynie z szerokiego rozwoju sadownictwa oraz warzywnictwa – z tego powodu też jest znana wśród wielu europejskich państw do których eksportuje swoje produkty. Nasz kraj wymienia się często jako jednego z głównych producentów przede wszystkim jeśli chodzi o porzeczki, malin i jeżyny, a także truskawki oraz niektóre odmiany jabłek.

Rok 2016 – jaki jest dla polskich rolników?

Pogoda w tym roku nie rozpieszczała rolników. Na przemian zdarzały się nieustanne opady deszczu z kilkoma pod rząd dniami pełnych słońca i spiekoty. Dodatkowo w niektórych regionach Polski często występowały opłakane w skutkach burze oraz porywisty wiatr. Wiele upraw zostało doszczętnie zniszczonych przez opady gradu (w niektórych miejscach grad był wprost proporcjonalny do piłeczki pingpongowej!), a także z powodu zbyt dużej ilości wody deszczowej, która nie miała jak wsiąknąć w utwardzoną i spierzchniętą od słońca glebę. Większość rolników i fachowców do spraw polityki rolnej przyznaje jednak, że takie i podobne warunki są w Polsce normą i rolnicy w większości są przygotowani na takie ekscesy naszej pogody, która pomimo tego, że Polska należy do krajów usytuowanych w klimacie umiarkowanym, jest dosyć zmienna – szczególnie w okresie letnim, kiedy to przypada największe natężenie pracy dla rolników, czas zbierania plonów oraz żniwa. Często występują także przymrozki w tak zwanych porach roku przejściowych, które mogą także w pewien sposób ograniczać rozwój rolnictwa. Polska przyroda zapewnia jednak także wystarczająco długi okres wegetacyjny, co pozwala na swobodny rozwój oraz wzrost najbardziej popularnych roślin uprawnych.

Jakie warunki reprezentuje sobą Polska względem rozwoju rolnictwa?

Oprócz klimatu i pogody do warunków przyrodniczych, które mają wpływ na rozwój rolnictwa można zaliczyć warunki glebowe oraz rzeźbę terenu, a także zasoby wodne występujące na terenie danego miejsca.

Jakość gleby występującej na terenie Polski nie jest najlepsza. Przeważają w głównej mierze gleby o średniej oraz niskiej jakości – ich obszar szacuje się na ponad 60% terenu całego naszego kraju. Lepsze jakościowo gleby do których zaliczamy czarnoziemy, mady i niektóre gleby brunatne występują miejscami, co jest w głównej mierze zależne od regionu kraju. Najlepsze w Polsce warunki przyrodnicze dla szerokiego rozwoju rolnictwa oferuje między innymi: Nizina Śląska, Wyżyna Lubelska, południowa część Wyżyny Małopolskiej, okolice Przemyśla i Rzeszowa oraz Żuławy Wiślane (ujście Wisły).

Rzeźba terenu występują na terenie naszego kraju jest generalnie korzystna. Przeważają tereny równinne oraz nizinne, a także pagórkowate. Takie ukształtowanie terenu zapewnia możliwość swobodne transportu oraz używania profesjonalnym maszyn rolniczych, a także w znaczny sposób ogranicza spływanie wody oraz ułatwia jej wsiąkanie w glebę. Najmniej korzystna rzeźba terenu występuje w obszarach Polski położonych najbardziej na południe – w głównej mierze to tereny górskie, na których występuje problem związany między innymi z erozją oraz osuwaniem się gleby.

Występujące na terenie kraju zasoby wodne są z reguły wystarczającego dla rozwoju rolnictwa – miejscami są one oceniane jako lepsze, a miejscami jako gorsze, gdyż znajdują się na terenie Polski obszary piaszczyste w których często występują deficyty wodne, ale też na terenie kraju występują obszary bagienne oraz tereny w dolinach rzek, gdzie rolnicy często spotykają się z problemem jakim jest nadmiar wody. Powoduje on często podtopienia upraw oraz gospodarstw, a często także powodzie na większą skalę.

Pozaprzyrodnicze czynniki wpływające na rozwój rolnictwa w Polsce

Oprócz ważnych czynników środowiskowych, na rozwój rolnictwa wpływają także czynniki pozaprzyrodnicze, do których zaliczyć można między innymi politykę rolną państwa, wykształcenie rolników, stan rozwoju społeczno-gospodarczego państwa oraz degradację środowiska.

Do najważniejszych zmian jakie zaistniały w rozwoju rolnictwa w ciągu ostatnich kilku lat jest zwiększenie świadomości rolników oraz poziomu ich wykształcenia. Od jakiegoś czasu zawód rolnika nie jest kojarzony z człowiekiem zamieszkującym praktycznie od zawsze wieś i nieznającym innego życia niż to związane z uprawą roli oraz hodowlą zwierząt. Ten krzywdzący pogląd na temat zacofanego i biednego rolnika odchodzi już powoli w niepamięć. Coraz częściej spotyka się rolników, którzy są doskonale wykształceni w tym kierunku, a swoją wiedzę oraz umiejętności wykorzystują podczas pracy w swoim gospodarstwie rolnym. Ten rozwój wiedzy na temat rolnictwa oraz technik używanych w pracy rolnej ma związek w głównej mierze z rozwojem typowych uczelni rolniczych oraz kierunków rolniczych otwieranych na publicznych uczelniach w Polsce. Obecnie w naszym kraju działa dziesięć uczelni rolniczych. Szacuje się, że studiach o kierunku oraz specjalizacji rolniczej kształci się obecnie około 250 tysięcy studentów, co daje jeszcze lepsze perspektywy na nadchodzącą przyszłość.

Wykształcenie i poziom wiedzy rolników wpływa w duży sposób na gospodarkę rolną – pozwala lepiej zorganizować pracę na gospodarstwie oraz przystosować je do nowoczesnych technik. Wykształcony rolnik potrafi odpowiednio zadbać o wiele aspektów swojej pracy. Począwszy od wykorzystania wiedzy na temat najpopularniejszych roślin uprawnych oraz optymalnych warunków do ich wzrostu i rozwoju (a co za tym idzie – rzetelnie stwierdzić czy warto inwestować pracę oraz czas w daną uprawę w warunkach, którymi dysponuje rolnik), poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik oraz narzędzi. Zdecydowanie zmniejszają to nakład pracy rolnika, a jednocześnie takie zachowanie i taktyka są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego

Polskie gospodarstwo rolne – jakie są największe przeszkody dla rozwoju rolnictwa?

Wydaje się, że w głównymi przeszkodami do rozwoju rolnictwa w naszym kraju są dwie kwestie. Do pierwszej z nich można zaliczyć duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych, jakimi dysponuje większość polskich rolników, co jest efektem kiepskiej polityki rolnej Państwa w okresie powojennym. Spory odsetek osób zajmujących się gospodarstwem posiada gospodarstwa oraz pola uprawne nieprzekraczające 5 hektarów (a najczęściej nawet kilka rozbitych części). Stwarza to spore utrudnienie w uprawie rolnej oraz zwiększa nakład pracy. Problemem staje się także transport oraz dojazd do poszczególnych pól uprawnych. Praca na roli w takich warunkach staje się także bardziej długotrwała oraz czasochłonna, a dla wielu rolników niezbyt opłacalna. Wyjście z tej sytuacji jest zakup dodatkowej ziemi pod pola uprawne oraz tym samym rozwój gospodarstwa.

Drugim problemem polskich rolników są odpowiednie fundusze. Większości gospodarstw trudno jest uzyskać optymalną płynność finansową, która pozwoliłaby się zabezpieczyć w razie ewentualnych trudności, takich na przykład jak usterka maszyny rolnej, powodzie oraz inne klęski dotykającej pól uprawnych, oraz inne aspekty, które negatywnie wpływają na całe gospodarstwo rolne i wymagają dodatkowych środków pieniężnych. Również dodatkowe inwestycje (chociażby jak zakup profesjonalnej maszyny czy dodatkowych hektarów pola uprawnego) to duży wydatek dla przeciętnego rolnika. Do tego dochodzi fakt, że większość polskich rolników ma trudności często trudności z uzyskaniem kredytu w popularnych bankach. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą zewnętrzne firmy zajmujące się udzielaniem wsparcia osobom zajmującym się rolnictwem oraz finansowaniem w trudnych dla nich momentach. Kredyt dla rolnika to często najlepsze wyjście, aby utrzymać gospodarstwo w dobrym stanie i jednocześnie wciąż w nie inwestować, zwiększając tym samym szansę na rozwój i dodatkowe przychody z gospodarstwa rolnego. Kredytum dla rolnika (www.kredytumdlarolnika.pl) przygotowało specjalną ofertę – kredyt na dogodnych warunkach oraz bez trudnych do spełniania wymogów dla każdego rolnika pozwoli na znaczne polepszenie sytuacji finansowej gospodarstwa oraz swoistą możliwość rozwoju – zarówno dla gospodarstw rolnych, którym brakuje funduszy na dodatkowe inwestycje, jak i tych, które po różnych sytuacjach losowych, potrzebują pieniędzy, aby wrócić do czasów swojej świetności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments