Rolnictwo w Polsce - charakterystyka. Jakie drzemią w nim możliwości rozwoju?

Rolnictwo w Polsce – charakterystyka. Jakie drzemią w nim możliwości rozwoju?

Prasóweczki

Rolnictwo to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki każdego kraju, tuż obok branży usługowej oraz przemysłu. Dział ten jest odpowiedzialny za wytwórstwo różnego rodzaju produktów pochodzenia zarówno roślinnego (upraw), jak i zwierzęcego – z hodowli zwierząt. Rolnictwo to jedna z najstarszych działalności jaką zajmowali się ludzie od dawien dawna, bo według ekspertów początki rolnictwa sięgają neolitu, czyli jeszcze okresu dotyczącego czasów na długo przed naszą erą.

Rolnictwo w Polsce – charakterystyka. Jakie drzemią w nim możliwości rozwoju?

Rolnictwo w Polsce

W Polsce rolnictwo odgrywa ważną rolę – spory rozwój rolnictwa w naszym kraju został zanotowany po roku 2004, kiedy to Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Rosnącą popularność rolnictwo zawdzięcza także rozwojowi form finansowania rolników, jakie są oferowane rolnikom przez firmy kredytowe oraz inne przedsiębiorstwa zajmujące się pomocą w finansowaniu gospodarstw rolnych
i udzielanniu wsparcia rolnikom. Udział rolnictwa w PKB (Produkt Krajowy Brutto) to prawie 4%, a produkty pochodzenia rolniczego stanowią w naszym kraju ponad 10% produktów, które przeznaczamy na eksport do innych krajów.

Szacuje się, że w naszym kraju rolnictwo jest źródłem utrzymania się około ¼ ludności. Część gospodarstw stanowi jednak jedynie dodatkowy sposób na zarobek, nie jest jedynym źródłem utrzymania, choć zdarzają się rodziny, dla których gospodarstwo rolne to jedyna możliwość uzyskania dochodu. Obecnie w Polsce powierzchnia upraw wynosi prawie 10 milionów hektarów. Większość tych upraw stanowią przede wszystkim zboża. W głównej mierze to pszenica oraz pszenżyta, a następnie rośliny pastewne oraz przemysłowe (łącznie zajmują one około 30 procent całości upraw). W Polsce do uprawianych roślin z dwóch ostatnich grup zaliczamy między innymi kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak oraz ziemniaki. Minusem większości gospodarstw rolnych w Polsce jest ich silne rozdrobnienie, co jest efektem powojennej polityki rolnej naszego kraju. Ponad połowa gospodarstw rolnych nie przekracza 5 hektarów; często też rolnicy posiadają kilka terenów rolnych, oddalonych od siebie nawet o kilka bądź kilkanaście kilometrów. W Polsce jakość gleb również nie należy do najwyższych – dominują gleby, które zaliczane są przez ekspertów do średnio urodzajnych bądź słabych. Czarnoziemy oraz mady – czyli gleby uznawane za najbardziej urodzajne występują w obrębie takich terenów jak Małopolska, Dolny Śląsk, Nizina Szczecińska oraz Lubelszczyzna. Stanowią one jednak niewielki odsetek wszystkich użytków rolnych na terenie naszego kraju. Za najlepszy teren rolniczy uchodzi ujście Wisły, zwane Żuławami Wiślanymi, zaś za najmniej korzystny – okolice górskie, czyli praktycznie cały pas przygraniczny na połudnu Polski. Na szczęście nasz kraj w większości jest ukształtowany dość płasko – przeważają równiny oraz niziny, które pozwalają na rozwój rolnictwa, nawet na słabych i mało urodzajnych glebach, jakimi dysponuje nasz kraj. Również warunki klimatyczne przeważnie sprzyjają polskiej gospodarce rolnej – ze względu na fakt, że w naszym kraju panuje klimat umiarkowany, który jest stosunkowo dobry (a raczej optymalny) dla rozwoju większości najbardziej popularnych roślin uprawnych i pastewnych. Największą wadą naszego klimatu jest jednak jego duża zmienność – zdarzają się zarówno lata bardzo suche, jak i bardzo mokre, co w duży sposób rzutuje na wielkość osiąganych plonów. Podczas lata zdarzają się katastrofalne dla gospodarki rolnej długotrwałe susze bądź powodzie spowodowane intensywnymi opadami deszczu.

Praca rolnika – trudna i uzależniona od wielu czynników

Rolnik pracuje praktycznie cały rok, jeśli nie przy uprawie roślin, to jego praca związana jest z hodowlą zwierząt gospodarskich – większość polskich gospodarstw łączy te dwa aspekty, celem zwiększenia dochodowości całego gospodarstwa. Taka podwójna polityka pozwala też otrzymać dochody z rolnictwa przez cały rok oraz stanowi świetne zabezpieczenie bieżących dochodów, w przypadku na przykład klęski urodzaju bądź plonów zniszczonych przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Gdy dla wielu z nas zaczynają się wakacje bądź sezon urlopy, dla rolników to czas najintensywniejszej pracy – przede wszystkim żniw, jak i zbiorów wielu innych upraw, o które pieczołowicie dbali przedstawiciele tego zawodu przez cały rok. Praca w rolnictwie wiąże się także z wczesnym wstawaniem oraz nieustannym doglądaniem swojego dobytku – począwszy od przeprowadzenia tak zwanego porannego oraz wieczornego obrządku wśród wszystkich zwierząt – zbieranie jajek od kur, dojenie krów oraz kóz; podawanie paszy oraz wody i inne prace porządkowe, aż po chociażby opróżnianie gnojownika i sprzątanie obory. Jak widać jest co robić w gospodarstwie.

Praca na roli związana jest także z ogromnym wysiłkiem fizycznym, często wprost wyniszczającym organizm oraz poprzez swoją nadmierność oraz długotrwałość powodującym przeróżne schorzenia. Najbardziej cierpi oczywiście kręgosłup, ale zdarzają się także choroby układu krwionośnego, na przykład w postaci żylaków. Rolnicy często są także narażeni na możliwość wypadku. Rocznie notuje się sporą liczbę takich sytuacji, w których zagrożone jest nie tylko zdrowie, ale często także i życie pracujących w rolnictwie. Najczęściej dochodzi wtedy do zmiażdżeń, poparzeń oraz utraty kończyn. Spowodowane jest to przede wszystkim nieuwagą i brakiem ostrożności, przewlekłym przemęczeniem oraz brakiem odpowiedniej konserwacji maszyn rolniczych oraz innych używanych sprzętów w gospodarstwie.

Inwestycje – potrzebne, ale brak na nie środków

Wielu rolników przejmuje gospodarstwa w tak zwanym systemie „z dziada pradziada” – oznacza to, że synowie często zajmują się rolnictwem, ponieważ tym zajmował się ich ojciec, a wcześniej dziadek. Często też ze względu na swoje miejsce zamieszkania -wieś, osoba ta nie ma innego wyjścia jak zacząć uprawiać rolę i zająć się chowem zwierząt. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej to jednak brak perspektyw oraz możliwości rozwoju skłania taka osobę do wyboru takiej ścieżki życiowej. Poza tym często się zdarza też, że taki człowiek nie zna innego życia oraz możliwości zajęcia niż to, czym się zajmuje jego najbliższa rodzina.

Obecnie jednak coraz większy odsetek polskich rolników reprezentuje świadomy wybór takiej ścieżki i drogi zawodowej. Duży wpływ na taką zmianą miał wstęp naszego kraju do Unii Europejskiej, która otworzyła polskim rolnikom oczy na nowoczesne metody prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz zaprezentowała zachodnie wzorce rozwoju rolnictwa. Zmieniła się także polityka rolna Polski, która zaczęła coraz bardziej doceniać polskich przedsiębiorców zajmujących się rolnictwem. Zmienił się także stosunek firm kredytowych do rolników – wiele firm zauważyło w rolnictwie oraz osobach zajmujących się nim wielki potencjał i sposób na doskonałą inwestycję. Od paru lat na rynku pojawiają się coraz to nowsze oferty skierowane bezpośrednio do rolników i specjalnie przystosowane do rynku rolnego, zapewniające lepsze warunki, niż firmy oferujące ogólne kredyty i dofinansowania dla wszystkich przedsiębiorców, bez względu na branżę w której funkcjonują.

Kredyt dla rolnika to szansa na rozwój dla wielu polskich gospodarstw. W szczególności tych, które dopiero stawiają na większe inwestycje oraz przekształcają się z małego gospodarstwa rolnego (które do tej pory zarabiało raczej na własne potrzeby, ewentualnie przynosiło ograniczone zyski) w nowoczesne gospodarstwo, które w przyszłości nie będzie w żaden sposób odbiegać od gospodarstw reprezentujących zachodnie rynki rolne w innych krajach. Często kredyt to także szansa na utrzymanie gospodarstwa w przypadku napotkanych sytuacji losowych, których nie sposób przewidzieć, a mogą one zaważyć na losach całego gospodarstwa – na przykład zepsucie się kombajnu bądź innej maszyny rolniczej podczas żniw. Większość gospodarstw nie może pozwolić sobie na niezaplanowany przestój podczas zbierania plonów, a często nie ma tak dużego kapitału, aby od razu zakupić czy nawet naprawić zepsuty sprzęt. W takich nagłych i niespodziewanych sytuacjach wsparcie dla rolnika świadczą firmy posrednictwa finansowego udzielające tak zwanych „chwilówek” bądź innego rodzaju pożyczek.

Firm udzielających kredytów przystosowanych dla rolników (a więc takich, które dzięki swym dogodnym warunkom oraz indywidualnemu podejściu firmy do danego klienta pozwalają ustawić alternatywne rozwiązanie spłaty kredytu w zależności od dochodowości gospodarstwa rolnego oraz przyszłych jego perspektyw rozwoju) jest na rynku wiele. Warto jednak dokładnie przejrzeć proponowane przez nich oferty. Najczęściej najbardziej dogodne i satysfakcjonujące oferty przedstawiają firmy, które mają obeznanie w rynku rolnym, a z ich usług skorzystało już wiele innych rolników z polskich gospodarstw. Do jednej z takich firm według rankingów można zaliczyć ofertę Kredytum dla rolnika – więcej informacji na temat tej oferty można znaleźć na stronie internetowej www.kredytumdlarolnika.pl Firma ta podczas swojej długiej działalności nawiązała już współpracę z wieloma rolnikami, oferując im dogodne warunki dofinansowania do wymiany sprzętu rolnego, zakupu dodatkowych użytków rolnych czy spłaty zadłużeń powstałych w wyniku nieurodzaju, czy innych zdarzeń losowych.Na pewno każde wparcie w wykonywaniu tego jakże trudnego zawopdu jest mile wskazane, a grzechem byłoby nie zapoznać się chociaż z ofertą, jaką mają do zaoferowania „ludziom ziemi”. Samo zapoznanie się przecież z ofertą portalu www.kredytumdlarolnika.pl nic nie kosztuje, a może pomóc.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments